המלצה אחת שווה אלף מילים
עוד מאמרים
 

מעגל מתופפים  - חוכמת מתופפים.

כתבה מתוך עיתון ידיעות אחרונות,
מה זה עורכת דין, סטודנטית לרפואה, חייל בסדיר, בעל פאב והרבה כלי הקשה אפריקאיים להקת "מתופפי המדבר", שמסרבת להפוך לחלק מטרנד המזרח הרחוק ולא נכנעת למוסכמות השאנטי רגע לפני שהם משתחררים את דיסק הביכורים ויוצאים למסע הופעות (והכל לגמרי בהתנדבות), הם מדברים על התשוקה הגדולה למוסיקה והחיבור העוצמתי לתוף

תשעה אנשים עולים לבמה. בניגוד למצופה, הם אינם לבושים בלבן או עוטים לראשם ערימת ראסטות וחיוכים מזוגגים. בשנייה הראשונה נדמה בכלל שהחבורה הרב גונית הזאת נשלפה בזה הרגע מהקהל, ולא כל כך ברורה מהות הקשר שלהם להרכב "מתופפי המדבר" שאת הופעתם הגענו לראות. רק אחרי שהתשעה לוקחים לידיהם את כלי ההקשה, תופים שונים ומשונים שמקורם ככל הנראה בארצות רחוקות מכאן, ומתחילים לתופף עליהם בסוג של מחול בלתי נגמר,מתחבר הפאזל לכדי חתיכה אחת: מתופפי המדבר הם לא מה שחשבנו שהם. לא עוד להקת שאנטיפים שהגיעו לזמר על השלום העולמי המאחר לבוא ולפזר מילות אור ואהבה לכל עבר, לא עוד חתיכה קטנה של טרנד ארץ ישראלי, כזה שיובא היישר מהמזרח הרחוק ונבלע בבליל התופעות המשונות שהיינו עדים להן בשנים האחרונות. מדובר בחבורת אנשים שבאו לעשות מוסיקה, לסחוף את הקהל איתם אל החוויה העילאית שהם קוראים לה תיפוף ובעיקר, לעמוד מאחורי כל ההצהרות שלהם.

אקסטזה סופנית
מתופפי המדבר פרצו אל התודעה הקולקטיבית לפני כשנתיים, בהופעות הבכורה שלהם בפסטיבל ה"בומבמלה". מאז, הם הצליחו להיקלט היטב בלקסיקון האזורי והופעותיהם עמוסות להפליא במאזינים מכורים ובכאלה ששמעו טובות ובאו לבחון את העניין מקרוב, או במילים אחרות- מכורים בפוטנציה. הגורם הרשמי לעריכת הכתבה הזו הוא דיסק הביכורים של הלהקה- "יחפים בווילה"- שעומד לצאת לאוויר העולם בימים אלה, וגם ההכנות הנמרצות לקראת סיבוב ההופעות הארצי שאליו הם עומדים לצאת ממש בקרוב, במרטה לקרב את לבבות ישראל ולהפיץ מסר של אהבה ברחבי המדינה. הלהקה מורכבת מ-11 חברים, תשעה נגנים ושתי רקדניות, כולם צעירים בני 36-19, שבין גיחות קצרות לאירועי שמחות כאלה ואחרים, להדרכת סדנאות תיפוף שהביקוש להן רק הולך וגובר, מצליחים לנהל אורח חיים נורמלי לחלוטין, שאינו מתנגש, כפי שניתן היה אולי לצפות, עם החברות הנאמנה ללהקה. יוזם ומקים הלהקה הוא המוסיקאי דודי בר יוסף, תושב טנא עומרים, שגם מינה את אשתו שרית למפיקת הלהקה ואף משתף את ילדיו הקטנים בפעילות המוסיקלית הענפה. של הקפה בר מסעדה מותג "וילה מרום" שבעיר העתיקה בבאר שבע, שי פרמונד (23), שהוא גם אחיה של שרית ורקדן לשעבר, בנימין זאב לביא (22), שהגיע לבאר שבע מאלון מורה, אלעד גבאי (19), חייל באר שבעי שהגיע ללהקה דרך סדנאות תופים שהתקיימו בווילה מרום, רועי הר צבי (25), סטודנט שנה שנייה להנדסה כימית וכימיה, קרן בוסקילה (27), עורכת דין, שירי גרנות (25), סטודנטית לרפואה באוניברסיטת בן גוריון שמשמשת על תקן הרקדנית של הלהקה ושחר זכאי (33), בן המושב ליבנת, מתופף ותיק, שחקן ורקדן. הלהקה משלבת בהופעותיה מספר כלים גדול במיוחד. הרשימה מכילה, בין היתר, קונגוסים (תופים קובנים גדולים שהם תופי הדגל של הלהקה), בנגוסים (תופים קובנים קטנים), דג'מבה (תופים אפריקאים קטנים יותר), תוף אינדונזי, פעמוני גוגו, טמבורים, שופרות, דון דונים (שני תופי בס), קשקשים (כלי הקשה, משרוקיות ורעשנים שונים עבור המקצב הברזילאי), בל טרי (מעין עץ עליו תלויים עשרות פעמונים) וכמובן הכלי המיוחד מכולם- פן- טם, תוף שיובא משוויץ ועשוי כולו ממתכת חלולה. כל אלה יחד, חוברים למקצב גדול שמורכב ממוסיקה מגוונת הנוצרת באמצעות כלי הקשה בלבד. המוסיקה שלהם מערבת שלל סגנונות וכלי נגינה, אך לא מדובר בתיפוף אקראי, אלא בסוג של קונצרט שבו הכל מתוזמן ומתוכנן היטב. "נדבקתי בחיידק התיפוף כבר בגיל צעיר", מספר דודי, "בהתחלה השתתפתי מסיבות סטודנטים בשילוב תופים, אבל זה היה יותר מדי רועש ומבולגן, וזה לא היה מוסיקלי בכלל, ואז הגעתי אל חנות שנקרת 'תות עץ' בעיר העתיקה בבאר שבע, שנתנה לי מקום להעביר סדנאות תיפוף. את רוב חברי הלהקה הכרתי דרך הסדנאות האלה. כשהחלטנו על הקמת הלהקה, המשכנו להתאמן בכל מיני מקומות, בבית שלי ושל שרית, באולפן באר שבעי קטן וגן בווילה מרום, שם אנחנו מקיימים את רוב ההופעות שלנו".

מה מייחד אתכם לעומת מעגלי תיפוף אחרים?
ההבדל הוא גדול. ברוב המעגלים הללו מנגנים במספר מקצבים בודדים וחוזרים עליהם שוב ושוב. אצלנו בלהקה לכל אחד יש תפקיד ברור. אנחנו משלבים מקצבים שונים ומגוונים המגיעים ממקומות שונים בעולם, כמו מאפריקה, דרום אמריקה, ברזיל, הקריביים, ישראל, המזרח התיכון ומוסיקה יהודית. אנחנו מיוחדים בערבוב המוסיקלי של המזרח והמערב. זה שעטנז שלא קיים בשום הרכב אחר".

איך אנשים מגיבים למוזיקה שלכם?
רועי: "המוסיקה מגוונת בעיקר בגלל שהאנשים שבאים לשמוע אותנו הם מגוונים. כשהגעתי לסדנא לפני שנה וחצי, כבר אחרי עשרה מפגשים ידעתי שזה מה שאני רוצה לעשות.פניתי לדודי וביקשתי ממנו שירשום לי את המקצבים כדי שאוכל להתאמן בבית, הוא אכן עשה זאת ואני חושב שזו הייתה הפעם הראשונה שמישהו כתב תווים עבור תופים".

דודי: "לזה אני מתכוון, התופים הם לא כלי שסתם מכים בו. זהו כלי מוסיקלי כמו כל כלי אחר וכל הזמן צריך להמשיך ללמוד, להתאמן ולחזור על המוסיקה".

קרן: "בניגוד למה שאנשים חושבים, אנחנו לא להקת 'תשע' (להקה סאטירית במסגרת התוכנית "ארץ נהדרת"- ג.ל). עד שהם שומעים אותנו, אנשים מסרבים להאמין שאפשר לשמוע נגינת תופים במשך שעה וחצי מבלי שזה יימאס או יחזור על עצמו. אנשים יוצאים מההופעה המומים, שמחים ונרגשים". ואכן, גם לחובבי המוסיקה הגדולים קשה להאמין שההופעה שלמה יכולה להיות מבוססת רק על כלי הקשה, אבל המציאות מוכיחה אחרת: מגוון הכלים הגדול, מגוון הסגנונות וסוגי הקצב השונים, משולבים כמובן ברקדניות המשלבות את הקהל, בדרך כלל מותירים את הצופה מופתע לטובה. "אקסטזה זו הגדרה קטנה, לשון המעטפה, למה שקורה בקהל", מספרת שירי הרקדנית, שמפגינה מדי הופעה את כישוריה האקזוטיים לצלילים מזרחיים, צלילי סמבה או כל קצב אחר שמנדב לה התוף, "תראי את דודי. אף פעם לא ראיתי מישהו שחי כל כך את העיסוק שלו ואת מ שהוא עושה".

אורגזמה רוחנית
מלבד ההופעות הקבועות בווילה מרום, באירועים משפחתיים ובפסטיבלים שונים, מבלים חברי הלהקה זמן רב בטיפוח אוכלוסיות קשות ובעייתיות. שחר, למשל, מקדיש מזמנו לביקורים בגני ילדים ובבתי ספר לחירשים, ומנסה להמחיש עבורם את תחושת הקצב. "למרות שאנחנו עובדים הרבה פעמים עם אוכלוסיות קשות", הוא מסביר, "אנחנו מצליחים להעביר לקהל את תחושת היחד שלנו, את התחושה הזו שאנחנו חווים בכל פעם מחדש והיא חזקה במיוחד. אנחנו לא חייבים לדבר על כל דבר, אנחנו פשוט מרגישים את הקצב". "אנחנו לא משתייכים לנישה של הפסטיבלים הרוחניים דווקא", מסביר דודי, "אנחנו לא מחוברים לשם. השאיפות שלנו כלהקה הן הרבה יותר רחוקות. לכן אנחנו גם מקפידים לשמר את הזהות האינדיבידואלית שלנו, ורק בחתונות אנחנו לובשים לבן, ואז אני גם תוקע בשופר לכבוד החתן והכלה".

מאילו הופעות אתם הכי נהנים?

קרן: "אני מתרגשת מהופעות על במה ומתגובתו של הקהל, זו האקסטזה הגדולה ביותר עבורי".

בנימין: "בעיניי אין הבדל בין הופעה מול קהל לסתם לשבת לנגן בטבע. גם הטבע עושה לי את זה".

למה דווקא תופים?

רועי: "התוף הוא הכלי הראשוני ביותר, הכי אינסטינקטיבי. כשהייתי צעיר ניסתי לנגן בגיטרה, באורגן ובחלילית, אבל שנאתי הכל ולא התחברתי. כשזה נוגע לתוף, מי שמתחבר כבר בפעם הראשונה יכול להיות בטוח שיצליח לו".

מרום: "הכלי הזה משחרר וגם מאזין אותי".

קרן: "אני מנגנת גם על כינור אבל הוא לא עושה לי את מה שגורם לי התוף. את העוצמה הזאת. את הכוח ואת הביחד של הלהקה. יש שלבים בנגינה שלנו של תקשורת שאי אפשר אפשר להסביר. אנחנו מרגישים כמו גוש אחד והקהל אוהב את זה ומקבל אותנו".

דודי: "זה כמו אורגזמה רוחנית. אנחנו לאט לאט מגיעים אל השיא של הקטע, שהוא מעין אקסטזה משותפת של כולנו, עד לסוף הרגוע. התוף הוא אני. הוא חלק בלתי נפרד מחיי וזה כל מה שאני עושה. כשאני מנגן אני מרגיש שאני במקום אחר, לא על הבמה. אני עוצם עיניים ובורח". הדיסק העתידי של הלהקה יכיל 14 קטעי נגינה ובר יוסף מודה שזו, ככל הנראה, תהיה פריצת הדרך עבורם. "זו תהיה שבירה של כל המוסכמות המוסיקליות הישנות והמוכרות", הוא אומר, "אמנים ששמעו אותו כבר אמרו לנו שזו ממש יצירה". במקביל ליציאתו של הדיסק, מתכננת הלהקה מסע הופעות בכל רחבי הארץ, "מסע התעוררות" כפי שהם מכנים אותו, שיתחיל ב"וילה מרום" ומשם יעלו חברי הלהקה על משאית וינדדו אל כל עיירות הפיתוח הקרובות והרחוקות. "חשוב שנגיע קודם כל אל ישובים כמו ירוחם, אופקים וגם הישובים הבדואים בנגב. רק אחר כל נדאג להגיע גם לעיירות צפוניות יותר, כמו שלומי ואחרות. המטרה היא לחרוש את הארץ ולקרב את האנשים אל המוסיקה והסגנונות השונים. הכל כמובן בהתנדבות ובמטרה להגיע אל הקהל".

מה החלום שלכם?

דודי: "החלום שלי לכתוב ולנגן מוסיקה לתיאטרון ובכלל, להגיע הכי רחוק שאפשר עם המוסיקה המדהימה הזו".

תגובות:
 
טופס להשארת תגובה (השאר אימייל אם ברצונך לקבל תשובה ישירה מ)
שם
 
אימייל (לא מוצג)
 
*נושא
 

2500 תווים נשארים
לכתבה זו התפרסמו 6 תגובות:
לקריאת כל התגובות ברצף 6. מסיבת יום הולדת לתלמיד בחינוך מיוחד 5. התנדבות. 4. התנדבות. 3. סדנאות תיפוף 2. פעילות לבית הנוער 1. התנדבות לפורים עם אסירים
בר מצווה בכותל | מעגל מתופפים | מתופפים בירושלים - שופרות לבר מצווה בכותל | מתופפים | סדנאות תיפוף | אירועים פרטיים | המלצות | הרכבים מוסיקליים | מה חדש? | צרו קשר | מאמרים | חינה | פאנטם | אולפן, שיר בהפתעה | כלי הקשה | אסאדו | שופרות | קבלת פנים | בת מצווה בכותל | בר מצווה בבית כנסת | בר מצווה במצדה | מתופפים בכותל | הצעת נישואין | דג'מבה

כל הזכויות שמורות © להקת מתופפי המדבר