המלצה אחת שווה אלף מילים
עוד מאמרים
 

שופרות, שופר, שופרות באירועים

כל מה שרציתם לדעת על שופרות! כתב: דודי מתופפי המדבר

רוצים שופרות באירוע שלכם?

מתופפי המדבר מומחים לתקיעת שופר!
הכנסת חתן וכלה לצללי שופר יהודי מרגש עד דמעות,
שופרות לבר מצווה בכותל
צרו קשר: 052-4457700 שרית - מפיקה
drum.co.il@gmail.com

"צלילים צלולים"

סדנת שופרות הפעלה מיוחדת לראש השנה

סדנה לימודית חווייתית, אתם מוזמנים להכיר מקרוב את השופר ולהתנסות בתקיעה.
מתאים לבתי ספר וגני ילדים כל הפרטים כאן: צלילים צלולים.

שופרות לא שופרים !

ראשית אני רוצה לתקן שגיאה נפוצה. פעמים רבות מידי, אחרי שלהקתי מתופפי המדבר
מסיימים לתקוע בשופרות ניגש אלנו מישהו/י ומחמיא לנו, איזה שופרים... ואוו...שופר ברבים נקרא שופרות ולא שופרים. השופר הוא יוצא דופן הן מבחינה תחבירית והן כנראה בייחודו ככלי נגינה עתיק. זהו מאמר דינמי שיתעדכן מפעם לפעם בשלב הראשון נדון במקורות השופר ביהדות בהמשך אגלה לכם איך תוקעים בשופר ואיך להוציא ממנו צלילל נכון. וכמובן אספר לכם על סוגי תקיעות ב שופר: שברים, תרועה, תקיעה, ותרועה גדולה. השופר הכלי המוסיקלי היחיד של עם ישראל ששרד אלפיים שנים, בצורה המקורית שלו. לעומת כלי נגינה אחרים מתקופת הבית מקדש ועוד הרבה לפני-כן, ה שופר נשמר באופן ייחודי עד ימינו.

מאיפה הגיע השם שופר?

המילה שופר כנראה מהמילה אשפרה מהמיתולוגיה האשורית. ביהדות מצאתי שופר מלשון להשתפר פילוסופים ומיסטיקנים ייחסו לצליל השופר סוג של הטפת מוסר, אחרים רואים את השם שופר כנגזרת מהמילה להשתפר, פירוש נוסף -  שופר מלשון שפורפרת חלולה דימוי לדרכי התנהגות האדם. וחידוש ששמעתי לאחרונה: שופר מלשון המילה שפוף, המרמז לצניעות.

שופרות הרייטינג הכי גבוהה בתנ"ך

השופרות כלי הנגינה הכי מוזכרים בתנ"ך (72 פעמים) לעומת כלי נגינה אחרים, ל שופרות היהודים היו כמה תפקידים דתיים בתנ"ך, כמו העברה של ארון הברית (שמואל ב'6:ט"ו) ההכרזה על מולד הירח תחילת החודש שהפכה לחוק בישראל (תהילים פא 4) יום כיפורים תעבירו שופר בכל ארצכם (ויקרא כה 9)

שופרות במגזר הלאומי ממלכתי
בנוסף, שופרות היו בעלי מספר תפקידים חילוניים, כמו המלכת מלך (ספר שמואל וספר מלכים)הכרזה וקריאה לגייס חיילים בעזרת שופרות, לתקוף, להכריז ניצחון (שופטים ד 6) אנו נתקלים במספר פעמים בתנ"ך אישור לתקוע בשופרות על אף האיסור לנגן בכלי נגינה בתקופת האבל על חורבן הבית. יש לזכור שתזמורת שלמה ניגנה בבית המקדש ויתכן שאף הכלי הראשוני (פרימיטיבי ככל שיהיה)היה בכללם. השופר ממשיך להכריז על השנה החדשה והחודש החדש, במקומות מסוימים להציג את כניסת השבת, ולפתוח שערי שמיים בראש השנה ויום כיפור.

איך מכינים שופרות ?

השופר חתיכה מוזרה המעובדת מקרן אייל או אנטילופה (שופר תימני), את הסחוס הפנימי יש להוציא בטכניקה מיוחדת ובעדינות רבה, שכן איכות השופר נמדדת בכשרותו ההלכתית, יש כאלה המטמינים אותו באדמה ומחכים שהרימה תאכל את התוכן והוא יהיה חלול באופן טבעי לגמרי.

שופרות כלי פרימיטיבי?
כלי נגינה כל - כך ראשוני ופרימיטיבי שגם היום בעידן ההיי-טייק עדיין מרגש כל יהודי ומחזיר אותו למקורות השורשים שלו, התורה שלנו פוקדת עלינו לשמוע תקיעת שופר, קול השופר המהדהד אמור להעיר אותנו לתפילה, לשלום פנימי, לאלוהים ולפוטנציאל הרדום שלנו. הפירוש העברי למילה שופר הוא "חלול" אולי לרמז הלא קטן שכלי ריק נעשה חשוב רק כאשר הנשימה נכנסת אליו. אז יש התערבות של הכוח העליון. שכן מקובל להאמין שקול תרועת השופר עולה מעלה מעלה עד לכיסא הכבוד. הצורה של שופר לא ישר כמו חצוצרה, סוף השופר מסולסל עקום. שופר העשוי מקרן של אייל (הזכר של הכבש) או של בעל חיים כשר אחר.

שופרות בראש השנה
זוהי אותה תקיעת שופר המציינת את ההתחלה של השנה החדש, זהו אם כן סימן להעיר, עד הקריאה לחרטה. ההקשר השני של תקיעת השופר שאותה תוקעים בבוקר החג קשורה לקשירה של אברהם אבינו את בנו יצחק טרם העלהו לעולה. ובמקום להקריב את בנו הוא מקריב את האייל שנתפס בסבך עם הקרן. כאמור, שמיעת תקיעת השופר היא מצווה ולכן הוא מובלט ביום החג. יש הרבה מאוד סמליות הקשורה בכשרות השופר של ראש השנה, המטרה של השופר להעיר את האלוהות, להאזין לנו. מכאן שאין זה ראוי להבנות בידי אדם. הוא חייב להיות כלי חלול בצורתו הטבעית כאשר את הצליל מפיקה הנשיפה האנושית, אותה נשיפה שנפח האלוקים אל תוך בני האנוש בכדי לתת להם חיים, אלוקים נפח נשימה בבני האדם באופן סימבולי לציין טוהר.
השופר הכי משובח הוא קרן אייל, האייל מזכיר את ההקרבה בגדולה של אברהם שהיה מוכן להקריב את היקר מכל..

שופרות לאירועים

היום יותר ויותר חוגגי אירועים פרטיים משלבים שופרות לאירועים כמו חתונה,בר מצווה בכותל וכדו' השופרות מעצימים את המעמד ובדרך כלל הםמכריזים על תחילת האירוע או כניסת החתן והכלה.

איך מנקים שופר?
לפני תקיעה בשופר מומלץ לנקות אותו, שכן ליכלוך בתוך השופר לעיתים גורם לסאונד גרוע וצרוד. אני ממליץ להעביר חוטר של מטלית מבד כותנה כשהיא טבולה באלכהל, מרבית הליכלוך מתרכז בפיה של השופר מומלץ לנקות עם צימרון. לניקוי זריז יש לשפוך מעט אלבהל לפית השופר ולנער מספר פעמים, לפני שאני תוקע בשופר אני מעביר שטיפה באלכהל והצליל משתפר פלאים - בהצלחה.

הלכות שופר
מתי תוקעים בשופר? מה זה שופר פסול? מה הם סדר התקיעות?
קראו כאן: הלכות שופר לפי שיטת הרמב"ם

דיני חודש אלול מנהגי שופר
נוהגין לתקוע שופר בחודש זה. ומתחילין ביום ב' דראש חדש ותוקעין בכל יום לאחר תפלת שחרית תקיעה שברים תרועה תקיעה, חוץ מערב ראש השנה שמפסיקין בו כדי להפסיק בין תקיעות רשות לתקיעות מצוה. וטעם התקיעות בחודש זה לעורר את העם לתשובה. כי כן הוא הטבע של השופר לעורר ולהחריד כמו שאמר הכתוב היתקע שופר בעיר ועם לא יחרדו. עוד נוהגין במדינות אלו מיום ב' דראש חדש אלול עד שמיני עצרת אומרים בבוקר ובערב לאחר התפלה את המזמור לדוד ה' אורי וישעי. והוא על פי המדרש ה' אורי בראש השנה וישעי ביום הכפורים כי יצפנני בסכה רמז לסוכות, עוד נוהגין לומר תהלים בצבור בכל מקום לפי מנהגו. משנכנס אלול עד יום הכפורים כשכותב אדם אגרת לחבירו צריך לרמז בו בתחלתו או בסופו שהוא מבקש עליו ומברכו שיזכה בימים הבאים להכתב ולהחתם בספר חיים טובים.


 

קרא מאמרים נוספים שלי:
דג'מבה
פאנטם-pantam
חינה
שופרות הכותל
תגיות: שופרות, שופרים, שופרות לאירועים, שופרות לחתונה, שופרות לחופה, תקיעה בשופר. שופרות לאירועים פרטיים "שופרות לאירועים", שופרות,שופר,שופרים, שופרות לאירועים. שופרות לחתונה, שופרות לחופה, שופרות בכותל

 

 

תגובות:
 
טופס להשארת תגובה (השאר אימייל אם ברצונך לקבל תשובה ישירה מ)
שם
 
אימייל (לא מוצג)
 
*נושא
 

2500 תווים נשארים
לכתבה זו התפרסמו 77 תגובות:
לקריאת כל התגובות ברצף 77. שופרות לעלייה לתורה 76. ניקוי שופר 75. ניקוי שופר 74. לימוד תקיעה בשופר 73. לימוד לתקוע בשופר 72. יבוש שופרות 71. יבוש שופרות 70. ליווי שופרות 69. תקיעת שופר בכותל 68. הצעת מחיר 67. רייח רע מהשופר - פתרון 66. ניקוי שופר 65. הצעת מחיר שופרות בבר מצווה 64. שופרות 63. ניקוי שופר באלכהול ואפילו מים 62. ניקוי שופר 61. תשובה למ 60. שופרות לאירועים 59. שופרות בחופה 58. שופרות לבר מצווה בכותל 57. בר מצווה 56. שופרות ומתופפים 55. הצעת מחיר 54. תיקון טעות שופרים! 53. שופרות לחופה 52. הצעת מחיר לבת מצווה 51. מבקשת הצעת מחיר 50. איך משיגים קרן של אייל 49. קרניים 48. תודה על ההארה 47. שופרות במגזר החילוני 46. ליווי חתן וכלה עם שופרות 45. שופרות בחופה 44. שופרות בחופה 43. בר מצווה 42. לא יודע 41. דבק שופרות 40. תיקון שופר 39. סדק בשופר 38. בר מצווה בירושלים 37. בר מצווה 36. בר מצווה 35. בר מצווה 34. ליעקב דהן 33. כניסה לחופה 32. שופרות לחתונה 31. חתונה 30. שופר כשר 29. שופר ממזרח ירושליים 28. שופרות בחופה 27. תיקון טעויות 26. שופר 25. מיקום השופר 24. קטע שופרות מקורי 23. כניסה לחופה 22. ליווי שופרות לבר מצוה 21. ניקוי שופר 20. ניקוי שופר 19. שופר לבר מצווה? 18. שופר לבר מצווה 17. חתונה 16. שופר לחתונה 15. שופר לחתונה 14. תקיעת שופר 13. שיעור בתקיעת שופר 12. שופרות לבר מצווה 11. בר מצוה 10. אך תוקעים בשופר 9. שופרות 8. אפה קונים שופרות במרכז 7. שופר 6. רייח בשופר 5. שאלת שופרות מסריחה 4. תוקעים ב"שופרות", 3. יש לי חשק להתחתן עוד פעם בגלל ה"שופרות" 2. שופרות לא שופרים 1. אין כמו כניסה עם שופרים לחופה
 
שופרות לאירועים
שופרות לאירועים
 
 
שופרות לחתונה,
שופרות לחתונה,
 
 
שופרות כל מה שרציתם לדעת
שופרות כל מה שרציתם לדעת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שופרות בכותל המערבי - מתופפי המדבר
שופרות בכותל המערבי - מתופפי המדבר
 
 
 
 
 
בר מצווה בכותל | מעגל מתופפים | מתופפים בירושלים - שופרות לבר מצווה בכותל | מתופפים | סדנאות תיפוף | אירועים פרטיים | המלצות | הרכבים מוסיקליים | מה חדש? | צרו קשר | מאמרים | חינה | פאנטם | אולפן, שיר בהפתעה | כלי הקשה | אסאדו | שופרות | קבלת פנים | בת מצווה בכותל | בר מצווה בבית כנסת | בר מצווה במצדה | מתופפים בכותל | הצעת נישואין | דג'מבה

כל הזכויות שמורות © להקת מתופפי המדבר