המלצה אחת שווה אלף מילים

חינה עם להקת מתופפי המדבר  

מאת: דודי בר יוסף
רוצים טקס חינה מיוחד ואותנטי?
רוצים שאת החינה שלכם יזכרו שנים רבות?
התקשרו עכשיו: 052-4457700
להקת
"מתופפי המדבר" - מוזיקה אפרו מרוקאית
אנחנו מבטיחים לכם, את החינה שלכם יזכרו כל החיים!!!

 

מתכננים טקס חינה?
ליחצו והיכנסו עכשיו: 
פורטל החינה הישראלי, כל המידע על טקס חינהרשימה של כל
חברות הפקת חינה בישראל, מתכונים לעוגיות מרוקאיות ועוד, מומלץ מאוד !

טקס חינה
בימינו הוא למעשה הפרומו לחתונה, בעבר נהגו לחגוג חינה יום לפני החתונה, בסמוך לחזרה מהמקווה. זה היה בזמנים שאת החינה חגגו בבית הכלה, וכולם נרתמו להפקת "טקס - חינה", היום עורכים חינות באולמות וליום החגיגה כבר אין ממש משמעות, העיקר שירבו חינות בישראל. 

 


"טקס - חינה" בעדות ישראל

כמעט לכל עדה בישראל' יש טקס חינה עם מנהגים ומסורת ייחודית המגיע מבית אבא מדור לדור. טקס החינה הוא מעין אירוסין בין החתן והכלה, שבו מורחים את החינה על כפות הידיים. בעבר נהוג היה שאת טקס החינה, עושה אם הכלה. ומכאן שזו הייתה הזדמנות טובה, להזמין את החתן ומשפחתו לבית הכלה. בטקס החינה מכבדים את החתן והכלה במתנות במיוחד בזהב ותכשיטים. לאחר שכל צד נותן את המתנה שלו, מורחים את החינה שאמורה לסייע במזל טוב, הצלחה, פריון ואף שומרת מ"עין הרע". גם לאופן מריחת החינה ישנה משמעות, את החינה יש למרוח בצורה עגולה כמו מטבע זהב רמז לשפע כלכלי. סבי עליו השלום סיפר לי: "במרוקו נהגו לחגוג "חינה מרוקאית" אוטנטית מפוארת כהכנה לחתונה שנמשכה שבוע שלם". הוא השתמש בחינה, שצבעה האדמדם הוטבע על כפות ידיו, על מנת לקבל, חופשה ממקום עבודתו.

 

ממה עשויה חינה ?
חינה עשוי מצמח ה כופר ( Lawsoni ) שהוא למעשה צמח בין שיח לעץ, בעל פרחים צהובים לבנים אשר לאחר תהליך יבוש נהפכים לאבקה, שממנה יוצרים את החינה. לחצו כאן לקבלת "מתכון להכנת חינה", שערכה עבורי אמי עליזה בר-יוסף. את המתכון לחינה, היא קיבלה בירושה מהסבתא שלה שעיסת החינה שלה הייתה מבוקשת מאוד, בכל חינה משפחתית. מריחת החינה על גבי העור גורמת לתהליך כימי המכווץ את העור ונותן לו גוון חום אדמדם כצבע החינה.

איפה קונים חינה ?

חינה ניתנת לרכישה בקלות בשווקים בכל עיר. היא נמכרת גם בחניות לתבלינים, לפי משקל. המחיר זניח של 30 ש"ח לקילו חינה. סביר להניח שתסתפקו בהרבה פחות, אגב אולי כאן המקום להסביר שאין מדובר חינה שחורה המיועדת למטרות אחרות 

טקס - חינה מרוקאית

במהלך טקס החינה נישאים לערוס ולערוסה (החתן והכלה) על גבי אפריון או כרכרת חינה מיוחדת, בעודם מלווים בבני המשפחה, כשמגשים מלאי עוגות ודברי מתיקה עמוסים ועטופים בצלופנים צבעוניים מעל ראשיהם. בתהלוכה צועדים יחד החתן והכלה עם ההורים והאורחים אל עבר אוהל החינה. זה המקום לשלב בו להקת מתופפים שידרבנו ויעצימו את המעמד.

 

 אוהל החינה אף הוא מקושט בשלל בדים משובחים, עם תפאורה של קנקני התה הנקראים "בראד" (בשפה הערבית מרוקאית)  ניחוח עלי המנטה וה"פליו"(סוג של נענע) הפזורים באוהל החינה מתערבבים עם ריחות צמחי "הרוטה" וה"מרווה" החריפים, באוהל עורכים את טקס הענקת הזהב, שמעניקים ההורים לזוז המאושר החמה נותנת לכלתה צמידי זהב עשויים ידי צורף וחמתו של החתן מעניקה לחתנה החדש תכשיטי זהב, בדרך כלל מצרפים גם שעון מהודר. אחרי הטקסים מתחילה אותה מסיבת ריקודים הנקראת "חפלה", האורחים רוקדים ומשמחים את החתן והכלה.  

הלבוש בחינה מרוקאית

"כפתאנים" עשויים מבדים משובחים לנשים, "ג'לביות" לבנות ותרבושים אדומים לגברים. הכלה והחתן לבושים בבגדים שנתפרו במיוחד עבורם, עשויים קטיפה וארגמן ורקומים בעיטורי חוט זהב."קשוואה אלכבירה"- השמלה הגדולה, היא שמלה מלכותית, מרשימה ומושקעת, עשויה מבדים ושיבוץ אבני חן אותה לובשת הכלה ביום החינה.

 

 קוסקוס עשבים מיוחד ל חינה מרוקאית
"סקסו לעשוב" הוא שמו של קוסקוס מיוחד שהוכן לאירועים ראויים, כמו ביקור של אורחים חשובים וכמובן בטקסי חינה. "סקסו לעשוב" (קוסקוס עשבים בעברית) הוא קוסקוס המבושל עם עשבי תיבול כמו: "מיורן" "וקורנית". נדרשת מיומנות רבה בהכנתו וטעמו ערב , נהוג היה להכין את קוסקוס העשבים, הריחני והמתובל, בטקסי חינה, כאות לחיבה וקירוב לבבות בין המשפחות.

"סרדינים  מז'ווז'ין" - מניחוחות המטבח המרוקאי  במיוחד לחינה.
אחד התבשילים המיוחדים לטקס חינה, אלו זוג חצאי סרדינים שבטכניקה עדינה ממולאים בעשבי תיבול, כוסברה והריסה. החיבור המושלם הזה מוליד טעם גן עדן משובח, מעדן מרוקאי אמיתי! בעל משמעות מיוחדת בטקס. מעדן הסרדינים נקראים "מז'ווז'ין" כלומר נשואים, רמז סימבולי למזל ופריון, הסרדינים הכל-כך טעימים, מטוגנים באירועים מיוחדים כמו: חינה, חתונה ואירוסין, זקני השבט מציניים שהתבשיל המיוחד מעורר השראה לפיריון, הכנת הדגים הללו הדורשים מאמץ ומיומנות רבה,תהליך ההכנה מלווה בהרבה שמח, עצם אמירת המילה "מז'וז'ין", במהלך הערב, מסמלת את הברכה לחיי זוגיות ארוכים. 
 
 

חינה ומיסטיקה
ראשי תיבות של המילה "חינה"
עוד הגיג נחמד ששמעתי, ראשי תיבות של המילה חינה קשורים בארבעת המצוות לנשים:
חלה - הפרשת חלה בעת אפיית הלחם
ילדים- פריון והמשכיות
נידה - שמירת נידה של האישה
הדלקת נרות שבת - שמירת הבית
 ועוד אי אילו אלו הגיגי חינה מיסטיים, כאשר מורחים את החינה על הידיים זה-הוא הסימן לטהרת המשפחה, שמירה על השבת, הפרשת חלה כמעשר המסמל את השגשוג וכמובן חינה כקמע לפריון, אז כאשר אתם מורחים אותה על הידיים, ספגו מעט מסגולות החינה...

עוד סגולות של חינה...
על פי האמונה, את החינה צריכה למרוח על כפות ידי הכלה, אישה פורייה, שתאציל מפוריותה על הכלה. נשים רווקות מחכות שהכלה תמרח קצת חינה על ידם שזו סגולה להינשא בקרוב, סבתא שלי הוסיפה: הכלה מורחת  חינה לחברותיה על-מנת לשתפן בשמחתה. ובכך לסלק את העין הרעה שעלולה ל"פרוץ" מהקנאה גם שלא במתכוון, 


איפה אנחנו משתלבים בטקס החינה ...?

חינה עם "מתופפי המדבר"
מקצבי חינה מרוקאים 
הנוגעים באקסטזה ובכישוף!
צרו קשר - 052-4457700
שרית  - drum.co.il@gmail.com


 להקת "מתופפי המדבר" ב חינה שלכם
מקצבים ומוסיקה מרוקאית הם חלק מהקסם של הלהקה שלנו, את ההשראה הגדולה למוסיקה המרוקאית קיבלתי מהעיר מרקש. שמה פגשתי להקות מתופפים ומוזיקאים (גם נגני רחוב) איתם למדתי את רזי המקצבים והמוזיקה המרוקאית. במרוקו גיליתי שטקס החינה נחגג בקרב המוסלמיים אלא שהחינה אצלם מקבלת משמעות אחרת לחלוטין, שמה חוגגים טקס חינה לגברים וחינה לנשים בנפרד וכחלק מהאירוסין.


 
אוהל חינה הודי

החתן והכלה יושבים בתוך אוהל חינה שהוכן וקושט במיוחד עבור הזוג הטרי הכיסאות בתוך האוהל עטופות בבד לבן רמז לטוהר, קצת לפני חלוקת המתנות מדליקים את נר הסמאי שמגן על הזוג מפני כל מיני עיניים רעות...

טקס הענקת הצמידים בחינה הודית
מחרוזת של צמידים ששזורים לתוך סידור של פרחים אשר אותם יניחו על ראשי החתן והכלה, סגולה לחיים ארוכים ביחד, לטקס הצמידים ישנה משמעות נוספת, לפני שמניחים אותם על ראשי הזוג מגיעות הבנות הרווקות ועונדות אותם, על-מנת לקבל ברכה לזיווג. את החינה נהוג לתת לאם הכלה והיא מורחת אותה על האצבעות בו יענדו הזוג את טבעות הנישואין.

 

טקס זריקת האורז- חינה הודית
במגש גדול מניחים אורז צבעוני בצבעי ורוד עזים סמל לעושר, למגש מוספים סוכריות דבש, לחיים מתוקים, אגוז קוקוס, לשפע ומטבעות כסף. המגש מונח לרגלי הזוג וכל האורחים אוספים חופן אורז
מברכים את החתן והכלה וזורקים את האורז על הזוג שאר טקס החינה דומה מאוד:  מוזיקה, ריקודים ו חינה למריחה את טקס החינה ההודית יצא לי לחוות בירושלים,בבית משפחת סאטיפקר, היה מעניין לראות כיצד הדור הצעיר שומר על מסורת חינה מפוארת הנשענת על מקורת עתיקים ומופרת באלמנטים עכשוויים.

חינה בבר מצווה

מה הקשר? לי עדיין לא ברור, אולם, הטריינד כבר תופס תאוצה. בזמן האחרון הרבה חוגגי בר מצווה, כולל חוגגי בר מצווה בכותל עורכים טקס חינה, על-פי רוב החינה משתלבת לקראת סוף האירוע ובו בדומה לטקס חינה של חתנים וכלות, מלווה חתן המצווה עם ההורים והאורחים לאוהל החינה עם שירים לטקס מריחת חינה, גם כאן אני מניח שהמשמעות זהה, ברכה והצלחה, מאחר וטקס חינה בבר מצווה הוא רך בשנים ורק לאחרונה הוא משולב בחגיגת הבר מצווה, ניכרת ההשפעה של טקס החינה המקורי, שנחגג לפני החתונה.


אם אתם מתכננים טקס חינה
הרגישו חופשי להתקשר  052-4457700
אתם מוזמנים להגיב, לשאול שאלות וכמובן לתרום מהידע שלכם בנושא חינה/


תגובות:
 
טופס להשארת תגובה (השאר אימייל אם ברצונך לקבל תשובה ישירה מ)
שם
 
אימייל (לא מוצג)
 
*נושא
 

2500 תווים נשארים
לכתבה זו התפרסמו 107 תגובות:
לקריאת כל התגובות ברצף 107. לגבי ארוסין 106. הצעת מחיר לביגוד חינה ותפאורה 105. חינה 104. השכרת אוהל לחינה 103. שאלה 102. שלום לכולם אני מזמינה אותכם למשרד החדש שלי 101. על חינה מרוקאית 100. תודה על החינה שלנו 99. עזרה בתלבושת לחתן וכלה לחינה. 98. חינה עם מתופפי המדבר 97. הצעה לחינה 96. הצעה לחינה 95. הצעת מחיר 94. ברור שנעשה שמח 93. אני מתרגשת 92. תודה 91. אחלה חינה 90. חתונה 89. מתופפים לחינה 88. חינה בצפון 87. חינה לכלה וחתן 86. חינה בבר מצווה 85. חינה לבר מצווה 84. אולם לחינה, אולמות לחינה 83. אפה יש ? 82. יצוג הזמר שלומי עמיאל 81. יצוג של הזמר שלומי עמיאל בחפלה ערבסקה 80. זוג מאוהב 79. בזכות הכתבה עשינו חינה... 78. פורטל החינה הישראלי 77. שמלות לטקס חינה 76. שמלות לטקס חינה 75. בני ברדא 74. בהצלחה 73. חכם גדול 72. יוסי ברדא יום העצמאות 71. תגובה ל49שלומי 70. חיפוש אולם לחינה 69. חיפוש אולם 68. ערב חינה 67. ערב חינה 66. חינה 65. חינה בברמיצווה 64. חינה לפני החתונה 63. חינה בחתונה 62. שנה טובה גם לכם 61. גמר חתימה טובה 60. תמונות חינה 59. תמונות חינה 58. חינה תמנית 57. חינה תיחמנית 56. מתופפים לחינה 55. הצעה למושב גבעת יערים 54. אולמות קטנים לחגוג חינה בבאר שבע 53. חינה 52. בני ברדא!!! 51. בני ברדא 50. בני ברדא לא יוסי 49. ממש בדיחה מצחיקה 48. יוסי ברדא זמר 47. חינה טוניסאית 46. תודה 45. חינה 44. הערה קטנה אבל בונה 43. הערה אחת קטנה 42. יואב עודד צלם 41. תמונות מחינה תמנית 40. מתופפים לחינה 39. מתופפים לחינה 38. עוגיות 37. עוגיות 36. מקום לחינה בירושלים 35. חינה בירושלים 34. פתגם 33. פסוק/פתגם להזמנה 32. חינה תמנית 31. חינה טוניסאית 30. בני ברדא הוא הזמר התוניסאי 29. חברות חינה 28. תודה! 27. כל הכבוד! 26. חינה תמנית 25. חינה מרוקאית??? 24. "טקס חינה" 23. חינה מרוקאית והשאר זה חיקוי 22. טקס חינה בסגנון מרוקאי 21. אין אין על חינה מרוקאית 20. טקס הענקת הזהב 19. טקס הענקת הזהב 18. שלום שלום אבי ידידי ורעי האהוב, 17. המתכון לחינה מאת האמא עליזה בר יוסף 16. פרויקט עוגות חינה שמגיע מירושלים מקרית מנחם 15. עוגות חינה מרוקאיות 14. מקומות לערוך חינה במרכז 13. חינה ל100 איש 12. אנחנו לא חברה להפקות חינה 11. אתם מפיקים חינה ? 10. עוגות מרוקאיות מגשים מרוקאים לטקס חינה. 9. מגשי עוגיות לחינה לחינה 8. עוגות לחינה 7. עוגות לחינה 6. חינה תמנית 5. חינה תמנית 4. משמעות נוספת לטקס חינה 3. שורש המילה חינה = חן 2. חינה גם לרומנים? 1. כל הזמן חשבתי ש "חינה" זה יחודי רק למרוקאים
 
"חינה מרוקאית" - אקסלוסיבית
"חינה מרוקאית" - אקסלוסיבית
 
 
"חינה" עד הפרט האחרון
"חינה" עד הפרט האחרון
 
 
חינה בליווי "מתופפי המדבר", בבית משפחת גוארי
חינה בליווי "מתופפי המדבר", בבית משפחת גוארי
 
 
חינה
חינה
 
 
תלבושת מיוחדת לחינה לפי מסורת יהודי כורדיסטן
תלבושת מיוחדת לחינה לפי מסורת יהודי כורדיסטן
 
 
ריקודים כורדים מסורתיים חלק בלתי נפרד מהחינה
ריקודים כורדים מסורתיים חלק בלתי נפרד מהחינה
 
 
חינה טוניסאית - המתוקים הכל כך טעימים.
חינה טוניסאית - המתוקים הכל כך טעימים.
 
 
חינה כורדית
חינה כורדית
 
 
חינה הודית, עם סרי בצבעי ירוק, כפות ידי הכלה מרוחות ב חינה
חינה הודית, עם סרי בצבעי ירוק, כפות ידי הכלה מרוחות ב חינה
 
 
מרציפן בצורת פירות המתוקים של ה חינה
מרציפן בצורת פירות המתוקים של ה חינה
 
 
חינה בלי ריבות זה לא חינה
חינה בלי ריבות זה לא חינה
 
 
שבקיה עוגות ל חינה טוניסאית
שבקיה עוגות ל חינה טוניסאית
 
 
שולחן עמוס בכל טוב חינה בירושלים לפי מיטב המסורת
שולחן עמוס בכל טוב חינה בירושלים לפי מיטב המסורת
 
 
טקס ה"חינה" בימינו הוא למעשה הפרומו לחתונה
טקס ה"חינה" בימינו הוא למעשה הפרומו לחתונה
 
 
כמעט לכל עדה בישראל יש טקס חינה עם מינהגים ומסורת ייחודית
כמעט לכל עדה בישראל יש טקס חינה עם מינהגים ומסורת ייחודית
 
 
תלבושת חינה מרוקאית קלסית, מחגיגת חינה בבית ידידי ג'קי אדרי דימונה
תלבושת חינה מרוקאית קלסית, מחגיגת חינה בבית ידידי ג'קי אדרי דימונה
 
 
אפיריון ל"חינה"
אפיריון ל"חינה"
 
 
תמונה של חיה זכאי אשתו של שחר בלבוש חינה מסורתי
תמונה של חיה זכאי אשתו של שחר בלבוש חינה מסורתי
 
 
מתופפים ב"חינה" של משפחת אבוטבול
מתופפים ב"חינה" של משפחת אבוטבול
 
 
אוהל חינה
אוהל חינה
 
 
חינה בתוך קערה מיוחדת
חינה בתוך קערה מיוחדת
 
 
החתן רגעים לפני שהחינה תמרח
החתן רגעים לפני שהחינה תמרח
 
 
חינה תימנית, תמונות אומנותיות של הצלם יואב עודד
חינה תימנית, תמונות אומנותיות של הצלם יואב עודד
 
 
טקס חינה תמנית באדיבותו הרבה של ידידנו יואב עודד שמתמחה באירועים קטנים ואקסלוסיבים
טקס חינה תמנית באדיבותו הרבה של ידידנו יואב עודד שמתמחה באירועים קטנים ואקסלוסיבים
 
 
תכשיטים לחינה, תמונה נוספת של הצלם יואב עודד
תכשיטים לחינה, תמונה נוספת של הצלם יואב עודד
 
 
בר מצווה בכותל | מעגל מתופפים | מתופפים בירושלים - שופרות לבר מצווה בכותל | מתופפים | סדנאות תיפוף | אירועים פרטיים | המלצות | הרכבים מוסיקליים | מה חדש? | צרו קשר | מאמרים | חינה | פאנטם | אולפן, שיר בהפתעה | כלי הקשה | אסאדו | שופרות | קבלת פנים | בת מצווה בכותל | בר מצווה בבית כנסת | בר מצווה במצדה | מתופפים בכותל | הצעת נישואין | דג'מבה

כל הזכויות שמורות © להקת מתופפי המדבר